Zabiegi

Najczęściej występujące problemy:
 
PAZNOKCIE
 
Paznokcie zgrubiałe onychauxis - zjawisko występujące z wiekiem, wywołane stałym uciskiem na płytkę paznokciową, ale też w następstwie skaleczeń, czy odmrożeń. Oprócz defektu kosmetycznego nie pielęgnowane, lub niewłaściwie pielęgnowane mogą powodować następstwa w postaci hiperkeratoz łożyska i wałów paznokciowych zbyt długie rozmaczanie w wodzie-przy słabym krążeniu naczyniowym.
 
Przerost paznokci przerost łożyska - pachyonychie, subunguale Hyperkeratose – nadmierny przerost, lub rogowacenie łożyska. Nie pielęgnowane, lub niewłaściwie pielęgnowane wywołuje zjawisko bolesnych odcisków podpaznokciowych.
 
Paznokcie wrastające unguis incarnatus - nieprawidłowe wniknięcie płytki paznokciowej w otaczającą ją tkankę miękką, co w efekcie daje obrzęk, ból, stan zapalny, zakażenie. Najczęstszymi przyczynami wrastających paznokci są: niewłaściwe obuwie, nieprawidłowe obcinanie paznokci lub złe ustawienie stopy,urazy mechaniczne.
 
Paznokcie wkręcające się unguis convolutus – nieprawidłowe wkręcanie się jednego, lub dwóch boków paznokcia w otaczającą tkankę miękką, bez objawów stanu zapalnego.
 
Grzybica paznokci onychomykose - paznokcie stają się kruche, matowe i zrogowaciałe. Zazwyczaj charakteryzują się żółto-zieloną barwą i pod nimi znajdują się wilgotne masy rogowe o specyficznym zapachu. Grzybica jest dolegliwością bardzo rozpowszechnioną, niezwykle łatwo jest się nią zarazić, dotyka osób w każdym wieku. Zaniedbana może prowadzić do powikłań.
 
Łuszczyca paznokci - bardzo często mylona z grzybicą,  powody zarówno wrodzone jak i polekowe, kontakt z chemikaliami, itp. Po rozpoznaniu i postawieniu diagnozy przez podologa lub dermatologa, polega na higienicznej pilęgnacji, ponieważ łuski skóry lub paznokcia mogą stać się pożywką dla mikroorganizmów.
czy ucisku nieprzystosowanych do tego miejsc, ale także jako reakcja obronna skóry przy nadmiernym usuwaniu warstw rogowych.
 
Modzele - zgrubiałe, wyraźnie ograniczone fragmenty skóry o okrągłym lub owalnym kształcie i żółto-kremowym odcieniu. Modzele pojawiają się na stronie podeszwowej stóp. Przeważnie nie dają efektów bólowych, zaburzają jednak elastyczność całej powłoki skórnej na stopie, do tego stanowią bardzo nieestetyczny defekt kosmetyczny.
 
Odciski - to „uwięzione” w głębszych warstwach skóry masy rogowe. Odróżniamy 9 rodzajów odcisków. Jedno co je łączy to duża bolesność. Uciskając zakończenia nerwowe w skórze odcisk powoduje silny i piekący ból, wrasta w głąb tkanek miękkich i może dotrzeć nawet do okostnej. Najczęściej rozpoznawalnymi są odciski twarde (Clavus durus), one też są najłatwiejsze do usunięcia. Odciski są reakcją skóry na tarcie i stały ucisk: z góry przez obuwie, od dołu przez kości stopy, lub stałe drażnienie spowodowane nachodzeniem palców na siebie. Powstają najczęściej jako efekt deformacji stopy i noszenia niewłaściwego obuwia. Usuwanie odcisków domowym sposobem (płyny i plastry) bardzo często nie przynosi efektu. Konieczna jest wtedy pomoc specjalisty.
 
Grzybica międzypalcowa
Jest to rodzaj grzybicy wywołany przez wyspecjalizowane mikroorganizmy występujący najczęściej na stopie płaskiej i potliwej. Leczenie: maści I żele przeciwgrzybicze, szybko wchłaniające się. Korekta deformacji.
 
Maceracje
Jest to naskórek rozmiękczony na skutek długotrwałego działania potu lub innego Leczenie polega na usuwaniu strzępków naskórka, które mogą tworzyć torebki dla mikroorganizmów. Maceracje traktujemy jak mikroskaleczenia.
 
Grzybica skóry stóp
Grzybica skóry stóp nie jest jedynie wynikiem złej higieny, może też występować jako choroba towarzysząca innym chorobom skóry (łuszczyca, egzema), lub chorobom układowym (cukrzyca, zaburzenia ukrwienia). Znane są także grzybice odzwierzęce. Leczenie wymaga czasu
Krwiak podpaznokciowy- Krwiak podpaznokciowy to nic innego jak wylew krwi pod paznokciem. Pojawia się w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych znajdujących się pod paznokciem – najczęściej na skutek uderzenia, tarcia lub ucisku. Płytka paznokciowa zmienia kolor, czasami również kształt. Zdarza się, że paznokieć ulega oddzieleniu od łożyska. Krwiak pod paznokciem bezwzględnie wymaga usunięcia krwi.
 
SKÓRA STÓP:
 
Skóra potliwa - nadmierna potliwość jest skutkiem wewnętrznych zaburzeń organizmu, chorób metabolicznych lub zaburzeń hormonalnych i emocjonalnych. Wielość przyczyn wskazuje na to, że ten uciążliwy problem jest dolegliwością dość powszechną. Efektem potliwości może być nieprzyjemny zapach. Powodowany jest przez bakterie naskórka stopy, które wchodzą w reakcję z kwasami tłuszczowymi. Zapach można niwelować środkami kosmetycznymi, nie zlikwiduje to jednak przyczyny potliwości i ryzyka, które za sobą niesie (zagrożenia grzybicze i bakteryjne).
 
Skóra sucha - jest najczęstszym i najwcześniejszym objawem, który zwiastuje problemy ze stopami. Dolegliwość jest bardzo powszechna, gdyż jest efektem naturalnych właściwości skóry na stopie: na podeszwie mieści się około 600 gruczołów potowych, nie ma zaś ani jednego gruczołu łojowego produkującego sebum odpowiedzialne za uelastycznienie naskórka.
Objawy nadmiernej suchości to: szorstkość skóry, jej swędzenie, pieczenie i łuszczenie oraz zgrubienia na piętach. Brak pielęgnacji prowadzi do bolesnych pęknięć, które mogą mieć charakter szczelin w warstwie zrogowaciałej naskórka. W przypadkach ekstremalnych pojawiają się nawet rozpadliny, które dochodzą do skóry właściwej i mogą powodować krwawienia lub stany zapalne.Przyczyny:cukrzyca,tarczyca,starcza suchość skóry.
 
Rozpadliny (na piętach) (pękające) – wgniecenia i pęknięcia w przeważnie zbyt suchej skórze. Powstają na skutek niedostatecznej elastyczności skóry, nadwagi, braku higieny i niewłaściwego obuwia. Nie leczone mogą prowadzić do bolesnych stanów zapalnych, owrzodzenia.
 
Hiperkeratozy (zgrubienia skóry) – miejscowy przerost warstwy rogowej naskórka. Hiperkeratozy powstają w wyniku stałego drażnienia,i dyscypliny, przestrzegania podstawowych zasad higieny i regularnego stosowania maści lub żeli przeciwgrzybicznych.
 
Zmiany ortopedyczne:
 
Hallux valgus (paluch koślawy) występuje bardzo często. Przyczyną haluxów są przede wszystkim niewłaściwe obuwie, lub predyspozycje genetyczne(płaskostopie poprzeczne). Konsekwencją palucha koślawego są palce młotowate i wszelkie zmiany skórne w postaci modzeli, nagniotków i bolesnych odcisków.
Płaskostopie- korekta poprzecznego lub/i podłużnego obniżenia się fizjologicznych łuków stopy.
 
Zwyrodnienia palców, między innymi palce młotowane - wygięcie palców 2-4 układające się w kształcie odwróconej litery V. Przyczyną powstawania palców młotowatych jest brak odpowiedniego napięcia mięśni w palcach. Konsekwencją są nagniotki i odciski na stawie palca.
Zwyrodnienia palców stóp - rozumiane jako wyżej opisane patologie zaistniałe na skórze i paznokciach oraz wiele innych zmian w obrębie stopy takich jak: niewłaściwe ułożenie kości palców, zwyrodnienia w stawach, mięśniach czy ścięgnach. 

Zapytaj nas : 723 928 646

stworzone przez online-art.pl

Polub na Facebooku