Stopa cukrzycowa

sttopa cukrzycowaStopa cukrzycowa

− jest to zespół specyficznych przypadłości dotykających stopy. Jest częstym i zarazem jednym z najpoważniejszych powikłań cukrzycy. Występuje u 6-10% pacjentów z cukrzycą. Nieleczona, prowadzi do nieodwracalnych deformacji i martwic stopy, co często kończy się amputacją.

Tragicznym faktyem jest, że niemal 50% przypadków amputacji nóg / stóp w Polsce spowodowanych jest cukrzycą. Nie wolno lekceważyć symptomów zespołu stopy cukrzycowej, bagatelizowanie może doprowadzić do utraty kończyny lub jej części!

 

Przyczyny


Stopa cukrzycowa jest powikłaniem wieloletniej, źle leczonej cukrzycy. Hiperglikemia utrzymująca się przez dłuższy czas, doprowadza do uszkodzenie naczyń krwionośnych (szczególnie tętnic), co skutkuje zmniejszeniem ich elastyczności, zarastaniem i nasiloną miażdżycą. Z powodu niedokrwienia tkanek stopy dochodzi do zaburzeń ich czynności. Z drugiej zaś strony zwiększa lepkość krwi, co powoduje skłonność trombocytów do zlepiania się (agregacji), a w następstwie powstawanie szkodliwych skrzepów. Następstwem tych patologicznych zmian jest groźne niedotlenienie tkanek. Oprócz powyższego mechanizmu, istnieje jeszcze inny – zespół neuropatyczny, spowodowany uszkodzeniem nerwów obwodowych. Dochodzi do zmniejszenia czucia i wibracji, efektem czego jest nieodczuwanie bólu przy otarciach czy uszkodzeniach naskórka

leczenie stopy cukrzycowej


Leczenie


Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i nie zawsze skuteczne. Bardzo często jedynym sposobem uratowania chorego jest amputacja palców, stopy, podudzia, a nawet – zależnie od stopnia zaawansowania choroby i stanów zapalnych oraz martwic – uda. Leczeniem zespołu stopy cukrzycowej zajmują się jednocześnie lekarze wielu specjalności oraz specjaliści z zakresu podologii i larwoterapii. Podo-Med w Kluczborku to jeden z nielicznych gabinetów, w którym specjalizujemy się w opiece nad chorymi ze stopą cukrzycową. Jednym z podstawowych zadań podologa jest usuwanie skrzepów i martwic oraz odbudowanie uszkodzonych naczyń. Należy także zastosować odpowiednie antybiotyki, w celu zwalczenia miejscowych bakteryjnych stanów zapalnych. Coraz cześciej przy leczeniu stosuje się wyjątkowo skuteczną larwoterapię, która daje szybkie i porządane efekty!

 

 

 

Zapytaj nas : 723 928 646

stworzone przez online-art.pl

Polub na Facebooku

  • facebook