Wrastający paznokieć:

O tym jak bardzo potrafi dokuczyć wrastający paznokieć przekonał się już nie jeden mężczyzna i nie jedna kobieta.
Są dwa powody wrastających paznokci. Pierwszy dotyczy paznokci rosnących samoistnie w dół wbijając się w wał paznokciowy – może to być również przypadłość genetyczna. A drugi powód dotyczy paznokci wrastających ze względu na uraz mechaniczny. Bardzo częstym powodem takich urazów jest chodzenie w ciasnych, zwężanych i mało wygodnych butach. Innym powodem jest zbyt krótkie lub nieprawidłowe obcinanie paznokci stóp. Dodatkowym czynnikiem jest także specyficzna praca zawodowa lub przeciążenie stóp podczas treningów (dotyczy sportowców).
Stopy z Haluksami także w istotny sposób mają wpływ na paznokcie. Deformacja stopy z Halluxem sprawia, że największy palec stopy czyli „paluch” naciska lub ściera się z sąsiednim palcem, a to z kolei przyczynia się do powstawania modzeli, odcisków, stanu zapalnego i wrastania paznokcia.
Wrastający paznokieć może na początku mniej boleć, ale nawet mały ból jest sygnałem aby jak najszybciej pojawić się u podologa. Zaniechanie tego prowadzi do zaczerwienienia tkanki skórnej, potem pojawia się wydzielina ropna i tzw. „dzikie mięso” czyli hipergranulacja. Ostatnia faza jest niezmiernie bolesna i dużo trudniejsza do opanowania. Dochodzi do tego, że chory nie tylko mocno utyka, ale powoli przestaje całkowicie chodzić. W skrajnych wypadkach może dojść do zatrucia organizmu a w konsekwencji nawet do zgonu.
Jak można zapobiegać wrastaniu paznokci?
 • Unikaj ciasnego, zawężającego się i niewygodnego obuwia
 • Prawidłowo skracaj paznokcie. Zawsze prosto z lekkim zaokrągleniem bocznych krawędzi. Nigdy nie obcinaj ich zbyt krótko i nie zostawiaj szpiczastych zakończeń paznokci.
 • Nie używaj ostrych narzędzi metalowych podczas samodzielnego robienia pedicure. W szczególności dotyczy to miejsc przy wale paznokciowym.
 • Należy korygować deformacje palców i stóp. Najlepiej pod okiem podologa, który w razie potrzeby założy odpowiednie odciążenie lub ortozy.
 • W przypadku pojawienia się pierwszych dolegliwości związanych z wrastaniem paznokcia udaj się do podologa. Wczesna profilaktyka jest mniej bolesna i mniej kosztowna. 
Odciski:
Do bardzo częstych dolegliwości stóp należą twarde odciski na stopach. Są to twarde miejsca powstałe na skutek tarcia oraz trwałego, punktowego ucisku.
Na skutek tarcia za sprawą niewygodnego obuwia albo na skutek ucisku kości (od spodu) tkanka skórna zaczyna się bronić i robi się coraz twardsza aż powstanie grube miejsce rogowe przekształcające się w następnym stadium w bolesny odcisk.
Odciski od zewnątrz przybierają różny kształt, od okrągłych do podłużnych i elipsoidalnych. W podologii znanych jest aż 9 rodzajów odcisków. Często są bardzo bolesne. Powodem bólu jest rdzeń lub tzw. korzeń w kształcie stożka, który z biegiem czasu wrasta coraz głębiej w stopę. Może on przebić tkankę miękką i dotrzeć nawet do okostnej. Usuwanie takiego odciska jest bardzo pracochłonne.
Najczęściej rozpoznawalne są odciski twarde „Clavus Durus” i odciski w wale paznokciowym „Clavus Sulcus”. Te dwa rodzaje odcisków usuwa się najłatwiej. Często spotykanym miejscem odcisków na stopach jest śródstopie czyli przednia część stopy. Odciski mogą też wystąpić na pozostałych częściach stopy jak również w wale paznokciowym a nawet pod płytką paznokcia.
Domowe sposoby usuwania odcisków za pomocą zmiękczających płynów i plastrów często są bezskuteczne, bo bez odpowiedniej profilaktyki odcisk potrafi się odnawiać a nawet przybierać większą i groźniejszą postać.
 
Nieusuwane odciski są wdeptywane coraz głębiej. Mogą doprowadzić do coraz większego bólu i być powodem stanów zapalnych.
Pękające pięty:
Pięty są nośnikiem całego ciała i to na nich spoczywa największy ciężar. Skóra na piętach jest dwukrotnie grubsza niż na pozostałych częściach ciała.
Jako główne powody pękania skóry na piętach można wymienić:
 • Skłonność genetyczna – rzadko spotykana
 • Źle dobrane obuwie – za ciasne lub z materiałów syntetycznych
 • Przyjmowanie sporej ilości leków w szczególności leków na rozrzedzenie krwi. Spora część to osoby w starszym wieku, osoby chorujące na reumatyzm i łuszczycę.
 • Nadwaga
 • Nieodpowiednia dieta – uboga w witaminę A
 • Źle przeprowadzony pedicure kosmetyczny (zbyt częste i głębokie usuwanie naskórka)
 • Brak odpowiedniej higieny
Zaniedbane pięty w konsekwencji prowadzą nie tylko do rogowacenia się skóry, braku jej elastyczności co z kolei skutkuje pęknięciami skóry na pietach, ale również do groźnych rozpadlin, które są siedliskiem chorobotwórczych bakterii i prowadzą do przekrwienia pięt, podskórnych wylewów kapilarnych i zakażeń stóp. W skrajnych przypadkach prowadzi to nawet do amputacji kończyny.
W myśl pojęcia „zaniedbane” mówi się o braku chęci do codziennej higieny stóp oraz do wizyty i konsultacji z lekarzem albo podologiem.
Grzybica paznokci:
Grzybica paznokci ujawnia się zazwyczaj na jednym z paznokci stóp i z reguły tam pozostaje, ale są przypadki, że grzybicą zarażone jest więcej paznokci.
Pierwsze symptomy to zażółcenie bocznej części płytki paznokciowej. Potem może przybierać barwę zielonkawo-żółtą po brązową a czasami nawet czarną.
Nieleczona grzybica paznokci prowadzi do destrukcji paznokcia czego objawem jest zgrubienie i uniesienie się płytki ku górze. W zaawansowanej grzybicy płytka może się odwarstwiać od łożyska paznokcia, gdzie gromadzą się warstwy rogowe. Wtedy najmniejszy nawet ucisk będzie niósł z sobą ból. Mogą też powstawać bruzdy, płytka paznokcia zrobi się łamliwa i krucha.

Grzybica skóry stóp:
Najprościej można odpowiedzieć tak – ciasno, ciemno, ciepło, wilgotno, brak higieny i osłabiony ludzki organizm. To są główne i najbardziej sprzyjające warunki do rozwoju zarodników grzybów u człowieka. Zdarzają się też choć rzadko grzybice pochodzenia odzwierzęcego.
Człowiek ma w sobie naturalnego obrońcę przed zarodnikami grzybów w postaci przeciwciał i gospodarki hydrolipidowej skóry (tzw. płaszcz hydrolipidowy). Kiedy jednak dochodzi do osłabienia organizmu poprzez np. antybiotykoterapię albo choruje się na cukrzycę odpowiadającą za znaczące osłabienie organizmu, to zarażenie się grzybicą jest o wiele łatwiejsze.

Na szybsze i łatwiejsze zakażenia grzybicą narażeni są również alergicy, kobiety w ciąży i osoby otyłe. Dotyczy to również palaczy. Paleniu papierosów towarzyszy zaburzenie krążenia w kończynach dolnych, miażdżyca i zwiększona nadpotliwość, która zwiększa ryzyko przedostania się grzybicy.
Następnym źródłem zarażenia się grzybicą jest chodzenie gołymi stopami po wilgotnych, nie dezynfekowanych miejscach. Takim miejscem może być klub fitness, sauna lub basen. Zarodniki grzybów mogą znajdować się także w hotelach na wykładzinach albo u sąsiada, gdzie współlokatorzy mają grzybicę.
Brak własnej higieny jest bardzo częstym powodem „narodzenia się” grzybicy. No tak, ale grzybicę można sobie również przywłaszczyć poprzez nadmierne mycie się mydłami o podwyższonym pH – np. powyżej pH 7. Skóra traci wtedy swoją ochronę hydrolipidową i staje się bardzo podatna na zarażenie.
Tam gdzie jest ciasno, ciemno, ciepło i wilgotno czyli w nieodpowiednim obuwiu często znajduje się hodowla i wylęgarnia grzybów. Dotyczy to nie tylko sportowców, którzy intensywnie trenują, ale również tych, którzy noszą obuwie z sztucznych tworzyw lub mało przewiewnych materiałów.
Jak rozpoznać grzybicę skóry?
http://gabinet.podologiczny.pl/wp-content/uploads/2012/10/grzybica-S2-291x300.jpgPierwsze symptomy to zaczerwienienie skóry, świąd, uczucie napięcia między palcami i na stopach, powstają drobne pęcherzyki i złuszczenia. Takie objawy nadają się do szybkiego wdrożenia leczenia.
Grzybica lubi wracać.
Jeżeli leczenie grzybicy nie będzie dokończone to grzybica powróci i zaatakuje ze zwiększoną siłą. Najczęściej atakuje skórę w miękkich partiach ciała (pachwiny, powierzchnie między palcami stóp itp.). Zaatakuje nawet paznokcie a stamtąd jest ją naprawdę trudno wytępić.
 Rekonstrukcja paznokci, kiedy paznokcie powinny być poddane rekonstrukcji?
Ubytki paznokci stóp mogą mieć różne przyczyny – od uszkodzeń mechanicznych po zmiany chorobowe.
Uszkodzenia mechaniczne spowodowane są najczęściej mocnym uderzeniem w palec, gdzie wraz z usunięciem krwiaka podpaznokciowego schodzi cały lub część paznokcia.
W zmianach chorobowych najczęściej mamy do czynienia z ubytkami na paznokciach grzybiczych i paznokciach, w których paznokieć odkleja się od łożyska (onyholiza). We wszystkich przypadkach należy założyć „protezę” czyli rekonstrukcję paznokcia, gdyż uszkodzone lub zbyt krótkie paznokcie mogą być podrażnione w skarpetkach lub obuwiu co może doprowadzać do stanów zapalnych i bolesnych obrzęków palca. Wyjątek stanowi paznokieć grzybiczy, gdzie w badaniach mykologicznych wyhodowane zostały jakieś drobnoustroje. Takie paznokcie należy wcześniej oczyścić, wyleczyć a potem poddać rekonstrukcji.
 

Opis zabiegu:

Na czym polega rekonstrukcja paznokci stóp?
Rekonstrukcja paznokci stóp polega na użyciu specjalnej masy żelowej, która staje się podobna do naturalnego paznokcia i jest jakby protezą uszczelniającą łożysko z naturalną płytką paznokciową. Dzięki tym właściwościom w obrębie około- i podpaznokciowym nie dostają się żadne bakterie, grzyby albo pleśnie, co np. przy onyholizie paznokci ma duże znaczenie.
Paznokcie z grzybicą lub gdzie podczas badania mykologicznego wyhodowane zostały jakieś drobnoustroje, rekonstrukcja nie powinna być przeprowadzana. W tym przypadku wpierw należy wyeliminować i wyczyścić powierzchnię od wszelkich drobnoustrojów.
Masy żelowe stosowane do rekonstrukcji paznokci oprócz właściwości przylepnych mają składniki grzybobójcze. Są elastyczne i mają szeroki zakres stosowania w podologii. Na przykład stosuje się je również w celu poprawy wyglądu nierównych płytek paznokciowych, do ochrony i wzmocnienia łamliwych, rozwarstwionych i nadłamanych paznokci. Wypełnia się nimi ubytki po usuwaniu odcisku podpaznokciowego oraz do mocowania tamponady wałów paznokciowych i protektorów. W każdym razie masa do rekonstrukcji paznokci stóp jest bardzo potrzebna i wybitnie dobrze spełnia swoje zadanie poprawiając przy tym wygląd paznokci.
Wytrzymałość założonej masy na paznokciu uzależniona jest od indywidualnego przypadku i jest czynnością jednorazową.
 
 
 
 
 

Zapytaj nas : 723 928 646

stworzone przez online-art.pl

Polub na Facebooku

 • facebook